Axotret na leczenie trądziku

Leczenie trądziku do łatwych i szybkich nie należy. Przekonali się o tym wszyscy, którzy choć raz doświadczyli objawów tej przykrej choroby skórnej. Kiedy na naszej twarzy pojawiają się pryszcze, zaskórniki i grudki, chcemy jak najszybciej się ich pozbyć. Sięgamy po różne kosmetyki w nadziei, że raz na zawsze pozbędziemy się problemu. W końcu po nieudanej walce z tym niełatwym przeciwnikiem, jakim jest trądzik, decydujemy się na wizytę u dermatologa. Zaczynamy stosować rozmaite maści i antybiotyki, które nie zawsze od razu przynoszą pozytywne efekty. Takie leki i inne środki farmakologiczne często, przy okazji ich stosowania, prowadzą do wysuszenia naszej skóry, dlatego podczas takiej terapii ważna jest właściwa pielęgnacja kosmetykami nawilżającymi. Zwłaszcza, gdy do walki z trądzikiem wkraczają najcięższe działa w postaci silnie działającej substancji, jaką jest isotretinoinum (czyli popularna izotretynoina).

Izotretynoina jest to substancja spokrewniona z witaminą A. Popularnym preparatem z tym składnikiem aktywnym jest produkt leczniczy wydawany na receptę – Axotret.

Axotret jak działa?

Działanie leku Axotret wynika ze skuteczności izotretynoiny. Substancja ta reguluje syntezę zewnętrznej warstwy skóry, ograniczając wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe. Znormalizowanie ich pracy pozwala na zahamowanie nadmiernego przetłuszczania się skóry. Wśród osób stosujących kurację lekiem Axotret opinie są pozytywne, jednak wskazuje się na liczne skutki uboczne. Niezaprzeczalnie Axotret pomaga w problemach skóry trądzikowej, ograniczając powstawanie wykwitów na skórze, jednak w pierwszym okresie stosowania leku Axotret wysyp większej ilości wyprysków może być zauważalny. Takie pogorszenie stanu skóry jest jednak chwilowe. Po zakończeniu stosowania leku Axotret efekty mogą nas pozytywnie zaskoczyć.

Axotret dawkowanie

Przyjmowanie leku Axotret powinno być ściśle określone przez lekarza, gdyż należy go dostosować do zaawansowania stadium trądziku oraz do ogólnego stanu naszego zdrowia.

Axotret skutki uboczne

Wśród skutków ubocznych, które często odstraszają przed decyzją o kuracji, w przypadku leku Axotret ulotka wymienia szereg następujących:

  • suchość błon śluzowych,
  • bóle mięśni, stawów,
  • bóle głowy i bóle pleców,
  • zwiększony poziom enzymów wątrobowych i cholesterolu we krwi (konieczne są częste badania krwi dla kontroli),
  • podrażnienie oczu, zaburzenia widzenia.

Axotret a ciąża

Stosowanie leku Axotret w ciąży jest zabronione. Przed podjęciem kuracji niezbędne jest potwierdzenie braku ciąży oraz podjęcie antykoncepcji hormonalnej, która powinna obejmować także okres kuracji i dodatkowo jeden miesiąc po jej zakończeniu. Co istotne, kobiety powinny wstrzymać się z planowaniem ciąży do roku czasu od zaprzestania stosowania leku Axotret.

Axotret – wysoka skuteczność, poważne skutki uboczne

Mimo skutecznych efektów działania w przypadku leku Axotret, cena ma często zaporowy charakter. Lek do tanich nie należy, a do tego zwykle trzeba doliczyć, jak w przypadku kobiet, koszt antykoncepcji hormonalnej oraz wizyt w gabinetach ginekologicznych. Cena oraz skutki uboczne nie stanowią jednak problemu, kiedy naprawdę zależy nam na wygranej walce z trądzikiem. Efekty działania są zwykle pozytywne, choć naznaczone wysuszeniem skóry na całym ciele. Należy jednak pamiętać o ograniczaniu możliwości wystąpienia skutków ubocznych, przede wszystkim stosując właściwą codzienną pielęgnację skóry z użyciem kremów nawilżających w trakcie trwania kuracji.