Czarnuszka siewna

Czarnuszka siewna (łać: Nigella sativa) – roślina z rodziny jaskrowatych. Pierwotnie pochodzi z Iraku i Turcji, aktualnie rośnie dziko w regionie Morza Śródziemnego. W Polsce jest rośliną uprawna, czasami rosnącą dziko.

Czarnuszka siewna to także surowiec zielarski. Pozyskiwany z nasion czarnuszki, z których wyrabia się olejek. Nasiona czarnuszki zawierają 40% tłuszczu, do 15% olejków eterycznych, a ponadto saponinę, melantynę, garbniki, gorycz, alkaloid.

Na co pomaga czarnuszka?

Czarnuszka siewna ma działanie immunoprotekcyjne. Wzmacnia układ odpornościowy człowieka, dlatego powinno się stosować ją na przełomie sezonów, jako przygotowanie organizmu do długiej i mroźnej zimy.

Czarnuszka poprawia komfort życia alergikom. Regularne stosowanie oleju z czarnuszki, minimum przez kilka tygodni, poprawia ogólny stan zdrowia alergików. Jest ona doskonałym antyhistaminikiem. Łagodzi reakcje na czynniki alergizujące.

Jest niezwykle pomocna przy leczeniuobjawów astmy. Już po kilku tygodniach regularnego stosowania oleju z czarnuszki siewnej poprawia się stan ogólny zdrowia astmatyków. Jest to szczególnie widoczne u dzieci. Poprawia się wydolność płuc, zmniejsza się świszczący oddech i można zmniejszać dawki przyjmowanych stale leków konwencjonalnych. Przeczytaj koniecznie: Jak szybko oczyścić organizm z toksyn?

Czarnuszka siewna w postaci oleju z nasion podnosi poziom hemoglobiny i erytrocytów. Dzięki temu pomaga walczyć z nawracającą anemią i pozwala na zmniejszenie porcji czerwonego mięsa potrzebnego do uporania się z anemią. Poznaj produkty oczyszczające: http://oczyszczanie-jelit.net.pl/produkty-oczyszczajace-organizm/

Czarnuszka ma silne działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybicze. Warto podawać ją szczególnie w okresie zimowym, gdy tak łatwo się zaziębiamy, chorujemy na grypę, infekcję zatok, zapalenia oskrzeli. Pomoże zwalczyć typowe zimowe infekcje.

Niezwykle istotną cechą czarnuszki jest jej działanie przeciwpasożytnicze, szczególnie działanie przeciwtasiemcowe. Dzięki wspieraniu funkcji układu immunologicznego pomaga w zwalczaniu owsików czy włośnia. Olej z czarnuszki jest na tym polu skuteczniejszy od oleju czosnkowego.