Krem cera tłusta – jak dbać?

Jak wybrać krem? Cera tłusta ma ziemisty kolor. Skóra jest nieco grubsza, porowata, z wyraźnie zaznaczonymi nierównościami. Często tworzą się na niej zaskórniki i ma tendencję do występowania trądziku. Wszystko przez nadmierną produkcję łoju, który pokrywa skórę i sprawia, że ta staje się nieodpowiednio dotleniona. Co więcej, przez warstwę łoju skóra niekorzystnie się błyszczy.

To, że cechą charakterystyczną cery tłustej jest łój, który wydziela się w nadmiernej ilości, nie oznacza, że skóra tego rodzaju nie może być przesuszona. Myli się ten, kto uznaje, że takowa nie wymaga nawilżenia. Aby jednak podjąć pierwsze kroki w jej odpowiedniej pielęgnacji, należy dobrać właściwe kosmetyki. Najlepiej, kiedy nastąpi to poprzez konsultację z dermatologiem.

Aby zachować w dobrej kondycji skórę twarzy, która wykazuje tendencję do nadmiernej produkcji sebum, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim oczyszczanie, złuszczanie, odżywianie oraz wspomniane już nawilżanie.

Kosmetyki do cery tłustej

Ważny jest przede wszystkim skład środków kosmetycznych, które stosowane są w przypadku cery tłustej. Nie mogą mieć gęstej konsystencji. Najlepsze są te w formie lekkiego kremu bądź toniku oraz takie, które doskonale będą się wchłaniać. Należy zwracać uwagę na to, by preparaty nie zawierały olejków nieschnących, bo takie będą tylko zapychać pory i prowadzić do powstawania stanów zapalnych skóry twarzy.

Najlepiej, kiedy kosmetyki zawierają naturalne ekstrakty roślinne. Warto rezygnować z takich, które w swoim składzie zawierają alkohol, parabeny czy substancje perfumowane.

Trzy etapy pielęgnacji

Priorytetem jest tonizowanie tłustej skóry twarzy. Idealnie nadają się do tego lekkie toniki z wyciągiem pokrzywy albo skrzypu – mają właściwości ściągające i antybakteryjne. Tonik można sporządzić też w warunkach domowych z wody, soku z cytryny i miodu. Miód będzie działał łagodząco i nawilżająco. Należy tonizować skórę twarzy przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Kolejny etap to odżywianie. Należy stosować właściwe kremy – te na dzień mają zawierać antyoksydacyjną witaminę C, kojącą witaminę E, ściągający cynk czy roślinny wyciąg z czarnuszki i schnący olejek z konopi. Na noc zaleca się zaś środki z kwasem hialuronowym, elastyną i koenzymem Q 10, które to będą dodatkowo nawilżać i opóźniać proces starzenia się skóry. Idealnym kosmetykiem na noc jest krem Sevolium. Cera tłusta szybko i głęboko wchłonie ten o lekkiej konsystencji.

Ważna jest nie tylko codzienna pielęgnacja, ale również działanie, które w długim czasie będzie działać na regulację pracy gruczołów łojowych i oczyszczanie skóry twarzy. Mowa tu o peelingach złuszczających martwy naskórek i maseczkach na trądzik, które będą trwale matowić cerę. W tym przypadku można korzystać z zabiegów kosmetycznych. Doskonale sprawdzi się peeling kawitacyjny oraz maski z kwasem glikolowym i salicylowym. Można także poddawać się mikrodermabrazji korundowej, która wpływać będzie na minimalizowanie powstawania trądziku i zaskórników.

Co istotne, odpowiednia pielęgnacja cery tłustej musi odbywać się regularnie, w długim czasie. Najlepiej, kiedy kontrolę nad nią ma doświadczony dermatolog.

Zobacz, jaką powinieneś zachować dietę przy trądziku.