Krem przeciwzmarszczkowy cera tłusta, czy krem jest potrzebny?

Proces naturalnego starzenia się skóry rozpoczyna się już około 20 roku życia. To wtedy drastycznie spada (o jakieś 20%) produkcja kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jej nawilżenie. W efekcie skóra staje się wiotka, przesuszona, ulega sile grawitacji. Szybko pojawiają się też pierwsze bruzdy – te pierwsze widoczne są na czole, w okolicy oczu i w kącikach ust. Dermatolodzy uznają, że pierwsze kremy przeciwzmarszczkowe warto zacząć stosować około 25 roku życia, zanim jeszcze zmarszczki staną się głębokie i bardzo widoczne. Dużo lepiej jest też zapobiegać ich występowaniu aniżeli usuwać. Profilaktyka przeciwstarzeniowa uzależniona jest jednak od wielu czynników. Ważną kwestią jest na przykład typ cery, który może wskazywać tendencję w procesie opóźniania starzenia się skóry.

Najpóźniej zmarszczki pojawiają się u osób, których cera jest tłusta. Wszystko dlatego, że chroni ją nagromadzona warstwa sebum. To ona wzmacnia jędrność warstw skórnych i chroni naskórek przed niekorzystnymi czynnikami. Do takich zaliczyć można między innymi wiatr, mróz, promienie słońca, smog czy dym papierosowy.

Tak naprawdę to chyba jedyna zaleca cery tłustej. Okazuje się, że chociaż rzeczywiście nadmiar łoju może przyczyniać się do zachowania dłużej młodego wyglądu, to z drugiej strony jest winowajcą, jeśli pod uwagę weźmiemy szereg występujących niedoskonałości.

Cera tłusta ma tendencje do błyszczenia. Koloryt skóry jest żółtawy, ziemisty, przez co twarz wygląda na zaniedbaną. Pory są rozszerzone, zapychane przez zaskórniki. Cera tłusta obarczona jest też bardzo często zmianami trądzikowymi. Przy nieodpowiedniej pielęgnacji pojawiają się na niej przebarwienia, a nawet trwałe blizny.

Idealnie jest, kiedy jej pielęgnacja jest konsultowana z dermatologiem. Warto pamiętać, że przy tak dużej liczbie niedoskonałości, kosmetyki muszą być dobierane ze szczególną uwagą. Okazuje się również, że chociaż rzeczywiście zmarszczki pojawiają się w przypadku cery tłustej nieco później, to nie można bagatelizować tego problemu.

Jaki krem wybrać dla cery tłustej?

Najlepsze kremy przeciwzmarszczkowe do cery tłustej to te, które dedykowane są do stosowania na noc. Należy nakładać je po dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy, bo tylko wtedy dobroczynne składniki wchłoną się szybko i głęboko w poszczególne warstwy skóry. Nocą krem ma szansę działać dłużej – to wtedy zresztą przebiega wzmożony proces naturalnej odbudowy uszkodzonych tkanek.

Należy zwracać uwagę, by krem miał lekką konsystencję. Można nabywać te, które mają oznaczenie „free-oil”. Oznacza to, że w ich składzie nie ma zapychających składników oleistych. Niekorzystnie działać będą też preparaty, które w swoim składzie zawierają alkohol, parabeny czy substancje perfumujące. Dobroczynne będą natomiast wyciągi roślinne, takie jak ze skrzypu, pokrzywy, lukrecji, czarnuszki, konopi, które dodatkowo będą działać ściągająco i antybakteryjnie (np. serum Sevolium). Nawilżająco i przeciwzmarszczkowo będzie zaś działać kwas hialuronowy, gliceryna, kolagen, koenzym Q10, alantoina i właśnie te składniki powinien zawierać krem przeciwzmarszczkowy. Cera tłusta dobrze przyjmuje też oleje schnące, takie jak jojoba, z pestek winogron, tymianku, rozmarynu czy malin.