Kremy nawilżające do cery tłustej z drogerii – czy warto?

Krem odżywczy to najczęściej wybierany kosmetyk do pielęgnacji skóry twarzy, bez względu na rodzaj cery. Niektórzy kupują takie preparaty tylko w aptekach, bo wierzą w moc naturalnych środków. Nie przeraża ich wyższa cena, bo nabywają dzięki niej solidną jakość. Inni uznają zaś, że nie trzeba przepłacać i kierują swoje kroki do osiedlowej drogerii. Na sklepowych półkach można znaleźć krem nawilżający już za kilka złotych. Zastanówmy się jednak czy aby na pewno będzie tak samo skuteczny, jak profesjonalny kosmetyk?

Oczywiście, że nie. Niestety, ale w tym przypadku wyższa cena to też lepsza jakość. W aptece sprzedawane są wyłącznie dermokosmetyki, czyli preparaty o właściwościach kosmetycznych, ale i leczniczych. Ich skład został skrupulatnie dobrany, nad stworzeniem tego produktu pracował cały zespół specjalistów. Co więcej, kosmetyk dermatologiczny zawiera tylko naturalne środki i przeszedł szereg testów oraz badań laboratoryjnych. Dzięki temu nie uczula, nie wywołuje podrażnień. W odróżnieniu od sklepowych specyfików produkt apteczny nie zawiera też alkoholu, parabenów, związków chemicznych ani substancji perfumujących.

Trzeba potwierdzić, że kosmetyk dostępny w aptece jest dedykowany do pielęgnacji określonego typu cery, z konkretnymi niedoskonałościami. Nie jest to preparat produkowany masowo. Co więcej, wybierając się po kosmetyk do apteki, możemy być pewni jego pochodzenia i dokładnego przebadania (nie na zwierzętach). Osoby zatrudnione w tego rodzaju obiektach mają też o wiele większą wiedzę z zakresu dermatologii aniżeli ekspedientka w sieciowej drogerii.

Co powinien zawierać krem do cery tłustej?

Cera tłusta jest najbardziej problematyczna. Nadmiar łoju, zaskórniki, trądzik, ziemisty koloryt to tylko niektóre z jej niedoskonałości. Odpowiedni środek pielęgnacyjny musi być dobrany ze szczególną uwagą. Najlepiej robić to w konsultacji z doświadczonym dermatologiem.

W pielęgnacji cery tłustej ważne jest jej oczyszczanie i złuszczanie, ale równie istotne jest nawilżanie. Wiele osób uznaje, że nadmiar sebum wystarczy, by utrzymać skórę we właściwym nawilżeniu. Nic bardziej mylnego, bo odwodniona tkanka skórna będzie produkować łojotok w jeszcze większej ilości. A przecież nie o to nam chodzi.

Kremy nawilżające do cery tłustej są jak najbardziej wskazane. Nie należy wybierać tych, które zawierają oleje nieschnące (na przykład makadamia, olej kokosowy, z orzechów). Idealne są za to kosmetyki Sevolium, które jednocześnie wpływają na regulację pracy gruczołów łojowych oraz nawilżanie.

Kremy mogą zawierać antybakteryjny cynk i krzem, złuszczający kwas glikolowy i salicylowy oraz cały komplet aktywnych substancji nawilżających, w tym kwas hialuronowy i kolagen. Osoby po 30 roku życia mogą stosować również preparaty z koenzymem Q10.

Kremy, które mają nawilżać cerę tłustą, można stosować na noc, tylko po dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy. Nie poleca się ich nakładania na dzień, bo mogą tworzyć dodatkową, tłustą powłokę. W nocy zaś uruchamia się proces naturalnej regeneracji naskórka, a kosmetyk wchłania się szybciej i znacznie głębiej.