Kuracja lekiem Izotek

W dzisiejszych czasach wielu nastolatków oraz osób dorosłych boryka się z problemem trądziku. W najcięższych przypadkach standardowe leki nie pomagają zwalczyć choroby i wtedy też lekarze przepisują pacjentom środki o mocniejszym działaniu. Jednym z takich leków jest izotek, który jest silnie działającym preparatem stosowanym w leczeniu poważnych problemów skórnych. Występuje on w postaci kapsułek, toteż jest przyjmowany doustnie. Jest lekiem przepisywanym na receptę, więc jego stosowanie powinno uprzednio zostać skonsultowane z lekarzem. W ostatnich latach znacznie zyskał on na popularności ze względu na wysoki procent wyleczeń i bardzo dużej skuteczności praktycznie przeciwko każdemu rodzajowi trądziku. Wywołuje jednak skutki uboczne, o których należy wiedzieć.

Dawkowanie izoteku

W związku z faktem, iż lek ten najczęściej przepisywany jest przez lekarza, to właśnie on powinien dostosować dawkę do indywidualnych potrzeb pacjenta. Izotek najczęściej dawkowany jest przez 16 do 24 tygodni. Z reguły przyjmuje się go wraz z posiłkiem, co ułatwia wchłanianie i zwiększa skuteczność działania. W trakcie kuracji istotnym jest, aby nie przebywać dużo na słońcu, ani stosować środków czy maści wysuszających skórę. W obu przypadkach dojść może do niepożądanych efektów i skutków ubocznych. Zaleca się natomiast stosowanie kremów nawilżających, które pozytywnie wpłyną na przebieg kuracji. Istotną informacją dla pacjentów zainteresowanych izotekiem, jest jego cena – wynosi ona 42,95 zł za 30 sztuk po 10 mg.

Efekty związane ze stosowaniem środka

Działanie leku na trądzik, izoteku, jest ściśle określone: doprowadza on do znacznego zmniejszenia gruczołów łojowych, zmniejsza ilość sebum (a zatem bakterii trądzikowych), pomaga zabezpieczyć pory przed zatkaniem, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne. Stosowanie preparatu już po trzech miesiącach powinno doprowadzić do usunięcia objaw trądziku, a pięciomiesięczna kuracja z reguły eliminuje wszelkie bakterie i nadmierną aktywność gruczołów łojowych.

Skutki uboczne

Izotek jest silnym lekiem mocno ingerującym w nasz organizm, więc z jego stosowaniem wiążą się pewne efekty uboczne. Do najczęściej spotykanych zaliczamy:

  • suchość warg,
  • suchość jamy ustnej,
  • przesuszenie skóry a także oczu,
  • zawroty i bóle głowy,
  • senność,
  • krwawienia z nosa, które są efektem wysuszenia śluzówki górnych dróg oddechowych.

Może także wystąpić chwilowe pogorszenie stanu cery, które powinno ustąpić po dalszym, systematycznym stosowaniu środka. Izotek w bardzo rzadkich przypadkach powoduje pogorszenie stanu emocjonalnego pacjenta. Mowa tu o depresji czy zaburzeniach nastroju.

Izotek, a ciąża

Kobiety w ciąży, a także te karmiące piersią, powinny kompletnie zrezygnować ze stosowania preparatu. Należy także pamiętać, że pacjentki stosujące izotek przez kolejny miesiąc nie mogą starać się o dziecko. Dorosłe kobiety powinny stosować leki antykoncepcyjne przez jeden miesiąc przed rozpoczęciem kuracji, podczas jej trwania, a także jeden miesiąc po jej zakończeniu. Lekarz przed zapisaniem tabletek z izotekiem powinien upewnić się, że kobieta nie spodziewa się dziecka, za pomocą testu ciążowego.