Piękny makijaż – kremy matujące do cery tłustej

Okazuje się, że wykonanie delikatnego makijażu jest możliwe nawet w przypadku cery tłustej. Fakt, że skóra, która produkuje nadmiar sebum i ma tendencję do powstawania trądziku oraz zaskórników jest problematyczna, ale nawet w tym przypadku można skutecznie zakryć wszelkie niedoskonałości.

Pierwszym krokiem musi być odpowiednie przygotowanie skóry twarzy do wykonania makijażu. Ważne jest jej oczyszczenie. Nie chodzi tylko o usunięcie resztek kosmetyków kolorowych poprzedniego makijażu. Ważna jest tonizacja skóry i uwolnienie jej od toksyn i wolnych rodników, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych. Co więcej, wszelkie zanieczyszczenia będą dodatkowo zapychać pory, przez co skóra będzie niedotleniona i zaczną pojawiać się zaskórniki.

Kolejny etap to jej dokładne złuszczenie. Nadmiar łojotoku niestety uniemożliwia naturalne odrywanie się martwego naskórka. Doprowadza to do sytuacji, w której zrogowaciały naskórek zostaje wpychany w pory i trwale je rozszerza. W wielu przypadkach nadmiar zrogowaciałej warstwy skóry daje też efekt jej łuszczenia. Większość osób myli tę niedoskonałość z przesuszeniem naskórka. Aby więc makijaż nie podkreślał odstających, suchych skórek, trzeba wykonać dokładny peeling. Cera tłusta doskonale znosi peeling kawitacyjny i enzymatyczny – zabiegi wykonywane są w profesjonalnych gabinetach dermatologicznych albo klinikach medycyny estetycznej. W warunkach domowych sprawdzi się za to peeling drobnoziarnisty z intensywnym masażem twarzy.

Następnym krokiem jest zmatowienie skóry. Niestety, nadmiar sebum przyczynia się do nieestetycznego błyszczenia się twarzy. Idealnie sprawdzą się więc kremy matujące do cery tłustej, które stosuje się właśnie na dzień. Warto zwracać uwagę, by zawierały drobinki absorbujące światło. Właściwości, dzięki którym zahamowana zostanie produkcja łoju, posiada zaś między innymi cynk i krzem. Kremy powinny zawierać też odżywcze witaminy: A, B oraz E. Polecane są przede wszystkim kosmetyki naturalne, na bazie wyciągów roślinnych. Takie, które nie zawierają alkoholu, parabenów i substancji perfumowanych. Kremy do cery tłustej nie mogą zawierać też olejków nieschnących (makadamia czy olej kokosowy). Profesjonalne środki, dzięki którym pielęgnacja skóry będzie przebiegać odpowiednio to dermokosmetyki (np. naturalne serum do twarzy Sevolium). Kosmetyki dermatologiczne dostępne są w aptekach i gabinetach dermatologicznych.

Sam makijaż może zostać wykonany przy zastosowaniu podkładu o lekkiej konsystencji, najlepiej w formie musu. Podkład ma dobrze zakrywać wszelkie niedoskonałości, ale nie może być ciemniejszy o więcej niż dwie tonacje od naturalnej barwy skóry. Puder nie może być zaś rozświetlający, powinien zawierać absorbujące drobinki, które odbijają światło. Najlepszy jest ten w kamieniu. W ciągu dnia warto korzystać też z bibułek matujących, które nie będą usuwać warstwy makijażu, ale wchłoną nagromadzony łój. Dzięki temu twarz będzie wyglądała cały czas promiennie i świeżo.

Co ważne, naniesiony makijaż musi być dokładnie usunięty z twarzy przed pójściem spać. Nie można doprowadzać do zapychania porów. Skóra nie jest wtedy wystarczająco dotleniona i powstają stany zapalne. Okazuje się jednak, że większość kobiet nawet kilka razy w tygodniu zapomina o wieczornym demakijażu twarzy.