Podkład i krem tonujący do cery tłustej

Cera tłusta a pielęgnacja – to temat dzisiejszego artykułu. Gdy na skórze pojawia się stale cienka warstwa sebum to prowadzi do występowania szeregu niedoskonałości. Z jednej strony należy więc odpowiednio dbać o jej pielęgnację i niwelowanie niekorzystnych objawów nadmiernej produkcji łojotoku, z drugiej zaś trzeba pamiętać o codziennym maskowaniu zmian, które negatywnie wpływać mogą na naszą atrakcyjność zewnętrzną. Każdy etap dbania o cerę tłustą nie może jednak być szkodliwy dla skóry.

Krem tonujący

Jednym z podstawowych kosmetyków, jaki wykorzystywany jest w przypadku cery tłustej, jest krem tonujący. Jego zadaniem jest matowienie skóry. Niestety, ta tłusta ma tendencję do nieestetycznego błyszczenia się, przez co wygląda na zaniedbaną. Krem tonujący do cery tłustej zawiera najczęściej drobinki absorbujące światło i komplet składników aktywnych, których zadaniem jest hamowanie produkcji łoju. Najczęściej jest to cynk, miedź oraz krzem. Korzystnie działają też wyciągi roślinne – z tymianki, rozmarynu, pokrzywy i czarnuszki.

Krem tonujący ma nie tylko matowić skórę, ale działać też antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Dzięki temu wolne rodniki, zalegający martwy naskórek i zanieczyszczenia nie będą powodować występowania zmian trądzikowych i stanów zapalnych.

Krem o takich właściwościach powinien mieć lekką konsystencję, dzięki czemu będzie szybko i dokładnie się wchłaniać. Nie powinien pozostawiać tłustej, dodatkowej warstwy na twarzy – warto wybierać te z oznaczeniem „free-oil”, które nie zawierają zapychających pory olejków.

Osoby z cerą tłustą mają stosować pielęgnację odżywczym kremem tonującym każdego dnia, bo tylko regularność może w tym przypadku dać wymierne efekty (te pierwsze widoczne są po około miesiącu). Krem można nakładać każdego ranka. Dobrze dobrany będzie doskonałą bazą pod delikatny makijaż twarzy. Na noc warto nakładać serum Sevolium, które pozwoli wyregulować powstawanie łoju.

Ceny kosmetyków tego rodzaju są zróżnicowane. Te w drogerii mogą kosztować od nawet 8 do 50 złotych. Ta profesjonalny preparat apteczny zapłacimy około 100 złotych.

Podkład do cery tłustej naczynkowej

Maskowanie niedoskonałości cery tłustej to kolejne ważne zadanie. Na skórze występują zaskórniki, pory są wyraźnie rozszerzone. Twarz pokryta jest drobnymi krostkami albo ropnymi wykwitami – najbardziej na ich pojawianie się narażona jest centralna strefa twarzy, tzw. „T”. To czoło, nos oraz broda.

Aby makijaż był trwały i stał się swoistym kamuflażem defektów, należy wybierać te dobrze kryjące. Ważne, by kosmetyk tego rodzaju miał lekką konsystencję w formie musu. Jego tonacja nie może być ciemniejsza o więcej niż dwa odcienie od naturalnej barwy skóry twarzy, bo niedoskonałości mogą zostać wtedy jeszcze bardziej podkreślone.

Podkład musi zawierać drobinki absorbujące światło. Dobrze jest nabierać te bez parabenów i silikonów. W aptece bez problemu znajdziemy dermokosmetyki o właśnie takim zastosowaniu.

Cena kosmetyku tego rodzaju jest zróżnicowana. W drogerii znajdziemy podkład dedykowany cerze tłustej już za 20 złotych. Istnieją jednak w tym przypadku spore wątpliwości co do jego składu. Dobrej jakości podkład, który będzie świetnie maskował zmiany trądzikowe i inne niedoskonałości, ale nie będzie jednocześnie szkodził skórze, kosztuje jakieś 130 złotych. Po taki warto wybrać się do punktów aptecznych.

Zobacz, w jaki sposób pielęgnować oraz nakładać makijaż przy cerze naczynkowej skłonnej do trądziku. Polecamy artykuł na poradnikzdrowie.pl