Roaccutane w leczeniu trądziku

Trądzik to problem nie tylko nastolatków, ale również wielu dorosłych osób. Aby się go pozbyć, nie wystarczy niestety odpowiednia dieta oraz stosowanie zwykłych kosmetyków dostępnych w każdej drogerii. W jaki zatem sposób można walczyć z tym problemem? Najlepiej stosując leki przeciwtrądzikowe, które najsilniej uderzają w dany problem. W poniższym wpisie można zapoznać się z informacjami na temat leku roaccutane, który jeszcze do niedawna cieszył się dosyć dużą popularnością.

Czym jest lek roaccutane i jakie są wskazania do jego stosowania?

Roaccutane to lek, który w swoim składzie zawiera substancję spokrewnioną dosyć blisko z witaminą A. Głównym wskazaniem do stosowania leku są choroby łojotokowe skóry, takie właśnie jak trądzik. W jaki jednak sposób lek działa na skórę? Pomaga on regulować syntezę zewnętrznej warstwy skóry, a także wydzielanie łoju, który w nadmiarze doprowadza do pojawiania się na twarzy krostek oraz grudek

Roaccutane należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, jednak warto wiedzieć o tym, iż dawkę leku przelicza się według wagi ciała osoby przyjmującej preparat od 0,3 do 1 mg na każdy kilogram masy ciała. Należy przy tym jednak podkreślić, iż maksymalna dzienna dawka leku nie powinna przekroczyć 75 mg. Kapsułki roaccutane należy połykać w całości, popijając dosyć dużą ilością wody. W sytuacji, gdy działanie leku jest zbyt mocne lub za słabe, konieczne jest poinformowanie o tym lekarza, który w takim przypadku powinien zmienić dawkę roaccutane.

Roaccutane cena

Z uwagi na fakt, iż roaccutane wycofany został już jakiś czas temu, kapsułki można jedynie zakupić na zagranicznych serwisach internetowych (najczęściej w aptekach, ale nie tylko), jednak należy liczyć się z tym, iż cena za jedno opakowanie może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Jeśli chodzi natomiast roaccutane opinie, to są one oczywiście podzielone, ponieważ jednym osobom pomógł on pozbyć się raz na zawsze problemu, jednak inne osoby narzekały na to, iż jest on całkowicie bezskuteczny i wywołuje wiele działań niepożądanych.

Roaccutane i jego skutki uboczne

Roaccutane to silnie działający lek, który podobnie zresztą jak inne tego typu preparaty może wywoływać różnego rodzaju skutki uboczne. Wśród tych najczęściej pojawiających się można wymienić w szczególności:

  • suchość warg oraz błon śluzowych,
  • zwiększone pragnienie,
  • problemy z nadmiernym poceniem się,
  • świąd,
  • pojawianie się pęknięć w kącikach ust.

Znacznie rzadziej można spotkać się z wypadaniem włosów, zapaleniem spojówek, czy też bólem w mięśniach. Wszystkie wymienione dolegliwości powinny zniknąć po zakończonej kuracji lekiem lub też po zmniejszeniu jego dawki.

Kto nie powinien stosować leku?
Roaccutane nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży, ponieważ może on zwiększyć ryzyko uszkodzenia płodu. Stosowanie leku nie jest również polecane karmiącym matkom, ponieważ substancje znajdujące się w kapsułkach mogą przenikać do mleka matki, wpływając tym samym niekorzystnie na noworodka.