Jak wybrać krem przeciwzmarszczkowy do cery tłustej?

Cera tłusta ma tendencję do występowania trądziku oraz powstawania zaskórników i jest to zapewne niekorzystne. Z drugiej jednak strony ma jednak nieco zalet. Skóra tego typu jest nieco grubsza, pojawia się na niej ochronna warstwa łoju. Cera tłusta nie jest tak wrażliwa na działanie niszczących czynników zewnętrznych. W odróżnieniu od tej suchej czy normalnej, do pogorszenia jej stanu nie doprowadzają w tak znacznym stopniu promienie słońca, mróz, wiatr ani zanieczyszczone powietrze. Warto przy tym zauważyć, że są to przecież najczęściej występujące przyczyny pojawiania się zmarszczek.

Oczywiście, skóra z tendencją do przetłuszczania również się starzeje i procesu tego nie da się uniknąć. Dermatolodzy potwierdzają natomiast, że osoby, których cera jest tłusta mogą spodziewać się widocznych zmarszczek o wiele później. Pierwsze bruzdy pojawiają się dopiero po 30 roku życia i przez długi czas są płytkie oraz mało widoczne. Wszystko dlatego, że nadmierny łojotok utrzymuje tkanki skórne w optymalnym napięciu. Skóra nie ulega wiotczeniu ani sile grawitacji.

Walkę z naturalnym procesem starzenia się skóry warto jednak rozpocząć, zanim jeszcze na twarzy pojawią się starcze bruzdy. Dużo lepiej jest hamować proces powstawania zmarszczek niż niwelować pierwsze załamania skóry.

Dowiedz się dlaczego trądzik coraz częściej dotyka dorosłych – czytaj tu.

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe do cery tłustej

Należy zdać sobie sprawę, że cera tłusta jest problematyczna i wymagająca. Uniwersalne kosmetyki najczęściej nie sprawdzają się w celu jej odpowiedniej pielęgnacji. Co więcej, zły dobór preparatów może szybko przyczynić się do pogorszenia jej kondycji. Trzeba również pamiętać o wszystkich niedoskonałościach, jakie wiążą się z charakterystyką cery tłustej. Ma ona tendencję do trądziku, powstawania zaskórników i występowania stanów zapalnych. Wszystko przez nadmiar sebum, który zapycha pory. Kosmetyki nie mogą działać destrukcyjnie. Oprócz działania przeciwzmarszczkowego powinny również mieć właściwości złuszczające, antybakteryjne, oczyszczające, kojące czy nawilżające.

Krem przeciwzmarszczkowy do cery tłustej ma zawierać tylko naturalne składniki. Najlepiej wybierać preparaty „free-oil”, które nie będą zatykać porów. Idealne są te z kwasem hialuronowym i kolagenem. Osoby po 35 roku życia mogą stosować kosmetyki z dodatkiem koenzymu Q10. Dodatkiem może być gliceryna, wyciąg algowy, miód, olej jojoba (szybkoschnący). Krem powinien mieć lekką konsystencję.

Wszelkie preparaty o działaniu przeciwzmarszczkowym najlepiej stosować na noc. Wtedy ich działanie będzie dłuższe, a aktywne składniki wchłoną się w głębsze warstwy skóry.

Walka ze zmarszczkami może odbywać się też przy zastosowaniu peelingów. Środki i zabiegi złuszczające mają wtedy wiele korzyści. Po pierwsze usuwają martwy naskórek, regulują produkcję sebum i oczyszczają skórę. Po drugie działają wygładzająco i pobudzają komórki skóry do naturalnej regeneracji.

Zaleca się, by kremy o działaniu przeciwzmarszczkowym były stosowane codziennie. Ważna jest w tym przypadku systematyka, bo pierwsze efekty można zauważyć dopiero po miesięcznej kuracji regularnego stosowania. Peelingi można z powodzeniem wykonywać zaś raz w tygodniu. Te drobnoziarniste można stosować w domu zaś peelingi chemiczne bądź peeling kawitacyjny realizowany może być tylko przez profesjonalistów, w gabinetach dermatologicznych lub klinikach medycyny estetycznej.